Tilbud på udbedringer jf. Tilstandsrapport ved Huskøb
Opgavebeskrivelse
Jeg skriver, fordi vi er ved at købe hus på Kirketoften 12 i Jegerup, og i den forbindelse er der et par udbedringer ifølge tilstandsrapporten, som vi gerne vil have et konkret tilbud på.
Vi er allerede enige om pris og øvrige vilkår med sælger, så dette er det sidste skridt, inden vi underskriver købsaftalen.
Vi har fået lavet en oversigt over de udbedringer, der skal laves nu (indenfor nærmeste fremtid), og har markeret dem med rødt i vedlagte ”Købers Tilstandsrapport”.
Da den endelige pris naturligvis er afgørende for vores beslutning, håber vi, at I i rimelig grad kan stå inde for det samlede beløb, I giver tilbud på med alt inkl. Det er efter aftale muligt at komme forbi og kigge på huset for at se efter i nærmere detaljer
Vi har på nuværende tidspunkt aftalt dispositionsret fra 01/06/2025 , og det vil derfor være oplagt at få arbejdet lavet i den måned (juni-25), hvis det er muligt.
----
Herudover har jeg et par spørgsmål til eventuelle fremtidige projekter, som ikke direkte er baseret på tilstandsrapporten og derfor ikke skal indgå i det nuværende tilbud som kommer til at have en indflydelse på vores købsbeslutning.
Det drejer sig her om:
- Udskiftning af krybekælder til terrændæk
- Netpudsning af vægge
Jeg tænker, at vi eventuelt kan tage en snak om disse projekter, når I alligevel kigger på de opgaver, der skal udføres nu.
Mvh. Claus
Oprettet 27.01.2025
Ønskes påbegyndt Inden for 6 måneder
Opgaven omhandler Støbearbejde
Opgaven omhandler Diverse reparationer
Opgaven omhandler Fliser/Klinker på vægge og gulve
Opgaven omhandler Opmuring med mursten og blokke
Opgaven omhandler Pudsning eller vandskuring af facader og sokler
Skal tilbudet være inkl materialer? Ja tak, inkl materialer